Prožijte život plný energie!

27.08.2022

"Vaše tělo je vysoce specializovaný zázrak," říká německá lékařka Anne Flecková v knize Energie!, kterou letos vydalo nakladatelství Kazda. Kniha je jednou z dlouhé řady knih zabývajících se zdravým životním stylem. Liší se však svým soustředěním na jediné, za to však zásadní zdravotní a životní téma: ÚNAVA. Ta má mnoho příčin a bývá často brána na lehkou váhu. Cílem knihy Anne Fleckové je říci všem, že život bychom měli prožívat s energií, nikoliv přežívat s únavou. Ve své knize spojuje nejnovější výzkumy západní medicíny, tradici čínského lékařství, akupresuru, meditaci, pohyb, zdravý jídelníček se starou moudrostí bylinkářek a mnoho dalšího.

Anne Flecková nejprve popisuje různé lékařské příčiny únavy. Nedostatek enzymů, zvýšená propustnost střev, celiakie, skryté záněty, narušená funkce nadledvinek a mnoho dalších. Ke všemu najedeme jako laici stručný odborný popis, ale hlavně samotest, abychom sami mohli posoudit, zda se to či ono nemůže týkat právě nás. Vždy pak následuje krátký příběh člověka z Anniny lékařské praxe, který problém řešil, což celou knihu oživuje a problém přibližuje nám laikům. Po objasnění různých příčin únavy, kterými mohou být například amalgámové plomby, přichází s popisem jídel, které mohou být zloději energie, například káva s mlékem.

Kniha je po celou dobu navýsost praktická. Zmíněné samotesty jsou jednoduché a snadno proveditelné. Obsahuje nespočet fantastických receptů jídel, které vám změní život (kdo nevěří, ať tam běží), návody na samoakupresurní stimulaci, dýchací cvičení ad. Nejpraktičtější je ale 30denní program, který může nastartovat změnu k vyšší kvalitě života. Nejedná se o žádnou velkou a dechberoucí výzvu. Jedná se o pozvánku k malým krůčkům, které nám mohou pomoci vrátit do života energii.

Kniha má pro mne dvě zásadní poselství. V prvé řadě buďme pokorní a vězme, že naše tělo je součástí celku a že nám nikdy nelže. Nežijeme vytržení z okolního světa. Vše, v čem se pohybujeme, jak máme uklizeno v ložnici, co ráno snídáme i jak dýcháme, to vše nás ovlivňuje a určuje kvalitu našeho životního pocitu. A odtud druhé poselství. My máme velkou moc toto všechno ovlivnit a být k sobě laskaví a naplnit vlastní život radostí, která z životní energie pramení. S pokorou, laskavě k sobě a pomalu bez překotných rozhodnutí můžeme učinit náš vlastní život o něco kvalitnější.

Energie! je v mých očích určena spíše lidem, kteří stojí na začátku cesty. Je však natolik komplexní, že je přínosná i těm, kdo už před časem vykročili. Těmto bude připadat, že by v některých tématech, které už znají, byli bývali více ocenili větší ponor do tématu. Ale ani oni smutnit nemusí, inspirace je opravdu mimořádná.

Víte, co může být za suchou pokožkou, pálením očí, zácpou, lámáním nehtů, krvácejícími dásněmi a mnoho dalšími věcmi? A chcete to vědět? Pusťte se do čtení. Třeba u moře 😊.