Kavárna s výhledem do sebe

29.04.2023

Čas dovolených se kvapem blíží. Všichni se těšíme až vypneme, odjedeme a začteme se do knížky, na kterou se tak dlouho těšíme. Útlá knížečka Kavárna na konci světa Johna Streleckého, kterou v dubnu vydalo nakladatelství Kazda, vám ale může dovolenou změnit.

Hlavní hrdina novely, John, také vyrazí na dovolenou. Ale ztratí se. Jeho bloudění po neznačených silnicích však, jak se za pár okamžiků ukáže, zrcadlí jeho bloudění vnitřní. Jakoby náhodou, jakoby zázrakem, jakoby božím řízením však v opuštěné krajině nikoho narazí na zvláštní kavárnu.

Hladový, unavený a značně rozladěný zaparkuje a hodlá se najíst. To, co se však uvnitř kavárny stane, změní nejen jeho plány na dovolenou, ale vypadá to, že to zásadním způsobem promění i jeho samého.

Menu této kavárny začíná otázkami. Otázkami, které jsou jednoduché, ale míří přímo k jádru našich životů. Menu však pokračuje nabídkou skutečných jídel, a tak si John objedná. S lidmi, kteří jsou uvnitř kavárny, začne o otázkách na začátku menu diskutovat. A najednou se stane něco, co naprosto nečekal. Před kavárnou vypnul motor auta, ale tady, zdá se, mu něco dovoluje vypnout sama sebe, skutečně opravdově a poprvé ve svých třiceti letech zastavit. Vypnout uspěchanou a na výkon a sociální jistoty orientovanou mysl. A světe div se, zjistí, že stejně jako před tím nemohl pokračovat v cestě po dálnici, nemůže nebo možná spíš nechce pokračovat v životě, který mu najednou připadá tak prázdný.

Víc vám toho neprozradím. Knížka hezky plyne a všem, kteří se už postavili na vlastní nohy, bude Johnův příběh připomínat je samotné. Usmějte se, zamyslíte a pokud si ty kavárenské otázky skutečně připustíte blíže k tělu a pokusíte se na ně pravdivě odpovědět, můžete skutečně poprvé zahlédnout sami sebe.

Knížku si odpoledne přečtěte a pak darujte někomu, kdo cestuje do práce hromadnou dopravou, kdo se chystá na krátký výlet vlakem, kdo se chystá na dlouhé sezení v čekárně. Přečtete ji na pár nadechnutí a určitě vás potěší. Mě potěšila dost. Třeba jen tím, jak je pokorná a nedogmatická, na rozdíl od mnohých podobných.

https://www.knihykazda.cz/kavarna-na-konci-sveta/